Niemal każdy młody rodzic może się spodziewać wystąpienia kolki niemowlęcej u swojego dziecka. W czasie ataku rodzice chcą jak najszybciej utulić płacz dziecka – próbują wszystkich dostępnych metod, nawet tych, które nie mają uzasadnienia naukowego. Na szczęście ataki kolki mijają samoistnie. Około 5.–6. miesiąca życia układ pokarmowy niemowląt uspokaja się i dzieci przestają miewać ataki nagłego, nieutulonego płaczu. Mimo wszystko kolkę należy zwalczać – przedłużające się ataki działają negatywnie na budowanie relacji rodzinnych.

Czy to na pewno kolka? Upewnij się, że Twojemu dziecku nie dolega coś innego

Zachowanie dziecka w czasie kolki jest bardzo charakterystyczne. Niemowlę:

  • Zaczyna nagle, pozornie bez powodu płakać – płacz jest bardzo intensywny i nieutulony. Rzadko reaguje na próby odwrócenia uwagi, przytulanie i zabawa nie są możliwe. Dziecko płacze bez przerwy, zanosząc się i czerwieniąc.
  • Ma powiększony obwód brzucha, co wskazuje na to, że doszło do nagromadzenia gazów. Czasem dzieci oddają gazy po wdrożeniu metod walki z kolką, np. po przyłożeniu ciepłego okładu. Gazom towarzyszą problemy z oddaniem stolca, stolec może być również zmieniony – zielonkawy i ze śluzem.
  • Pręży się i podkurcza nóżki, zaciska piąstki – takie zachowanie jest typowe dla dziecka z kolką, w ten sposób maluch reaguje na ból brzucha i próbuje uwolnić gazy zalegające w jelitach.
  • Nie chce jeść, ulewa, odbija mu się – czasem ból koi karmienie, niestety w czasie kolki dzieci odmawiają jedzenia, odwracają się od piersi lub wypluwają smoczek. Typowe jest ulewanie, które może przybrać nawet formę silnych chlustów treści żołądkowej.

Masaż brzucha, przytulanie i inne sposoby na uspokojenie malucha

Podstawą postępowania w przypadku płaczu jest próba utulenia dziecka i uspokojenia go. W przypadku kolki niemowlęcej kojąco działa:

  • Ułożenie dziecka brzuchem w stronę brzucha lub klatki piersiowej rodzica, takie postępowanie gwarantuje dziecku poczucie bliskości i ułatwia oddawanie gazów.
  • Masaż brzucha – przyczynia się do budowania relacji. Świetnym pomysłem jest wdrożenie go do listy codziennych rytuałów.
  • Kołysanie i głaskanie – część dzieci pozytywnie reaguje na kołysanie na rękach lub w przeznaczonych do tego leżaczkach.
ZaletyWady
Łatwo dostępna metoda, niewymagająca dodatkowych nakładówMożna ją stosować doraźnie, nie ma naukowych podstaw, by sądzić, że znacząco skraca czas trwania kolki
Przytulanie pozytywnie wpływa na budowanie relacji z rodzicami
Jest to metoda stosowana intuicyjnie, działa kojąco również na rodziców, nie ma żadnych działań negatywnych

 

Preparaty z probiotykami

Podawanie preparatów probiotycznych może znacząco wpłynąć na czas trwania kolki u dziecka. Niedojrzałość układu pokarmowego niemowląt wiąże się z nieprawidłową florą bakteryjną, stąd skłonność do wzdęć i płaczu. W toku badań naukowych udowodniono, że regularne uzupełnianie flory bakteryjnej jelit o szczepy bakterii Pediococcus pentosaceus oraz Bifidobacterium longum skraca czas trwania płaczu.

Pomimo tego, że karmienie piersią i pokarm naturalny są najlepszym sposobem odżywiania niemowląt, częstość kolek u dzieci karmionych piersią nie różni się od częstości kolek u dzieci odżywianych mlekiem modyfikowanym. Obie grupy są tak samo narażone na nadmierne nagromadzenie gazów w jelitach i w konsekwencji występowanie kolki. Flora bakteryjna może wymagać uzupełnienia zarówno u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, jak i jedzących jedynie mleko matki.

 

Preparaty probiotyczne są łatwe do podania. Zaleca się podawać je przed, po lub w trakcie posiłku dziecka. Odpowiednią liczbę kropli należy odmierzyć na łyżeczkę i podać bezpośrednio do buzi lub wymieszać z porcją mleka i podać przy karmieniu.

ZaletyWady
Udowodnione badaniami naukowymi działanie skracające czas trwania ataku płaczuWymaga regularnego podawania, najlepszy efekt terapeutyczny jest widoczny po kilkunastu dniach
bezpieczeństwo, preparaty probiotyczne są badane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności działania
Łatwość podania, nie naraża dziecka na dodatkowy stres np. związany z kąpielą czy okładem, którego noworodek może nie akceptować

 

 

Siła ciepła – okład, kąpiel, termofor

Ciepło koi dyskomfort brzucha i pomaga w rozluźnieniu mięśni i wydaleniu gazów jelitowych u niemowląt, które płaczą z powodu kolki. Jeśli tylko dziecko pozwala na ułożenie na brzuchu okładu i nie zrzuca go, warto wypróbować tę metodę. Jak przygotować ciepły okład?

  • Przeprasuj ciepłym żelazkiem pieluchę lub otulacz – uważaj, żeby żelazko nie było zbyt gorące. Przed położeniem pieluszki na brzuchu dziecka upewnij się, że temperatura nie jest zbyt wysoka.
  • Przygotuj ciepłą kąpiel – to rozwiązanie sprawdzi się u dzieci, które lubią się kąpać. Woda działa relaksująco i rozluźniająco, kąpiel warto przygotować dziecku, które nie toleruje okładów na brzuchu.
  • Wybierz gotowy termofor lub okład z apteki – atak płaczu w kolce jest nagły, wybierając gotowe rozwiązania, nie tracisz czasu na przygotowanie okładu lub kąpieli. Jeśli wybierasz ekologiczne rozwiązania, rozważ zakup termoforu z pestek wiśni lub z gryką.
ZaletyWady
Łatwo dostępna, jeśli zdecydujesz się na kąpiel lub okład z pieluchy, nie potrzebujesz dodatkowych nakładów ani zakupu żadnych akcesoriówMożna ją stosować doraźnie, nie ma naukowych podstaw, by sądzić, że znacząco skraca czas trwania kolki
Należy być ostrożnym, zbyt wysoka temperatura okładu może spowodować oparzenia

 

Podsumowanie informacji

Kolka może wystąpić nagle i niespodziewanie. Rodzice, którzy mierzą się z nim po raz pierwszy, zwykle czują bezradność i nie wiedzą, jak pomóc dziecku. Stosowanie domowych metod może być skuteczne doraźnie – jako sposób na uspokojenie niemowlęcia i rozluźnienie mięśni brzucha. Jeśli obserwujesz u dziecka skłonność do nawracających kolek, staraj się im zapobiegać – dbaj o prawidłową technikę karmienia i zacznij stosować preparaty probiotyczne, które regularnie podawane mogą wzbogacić florę bakteryjną jelit dziecka, a w konsekwencji zmniejszyć ryzyko kolek w przyszłości.

Piśmiennictwo:
1. M. Tintore, J. Cune, Probiotic treatment with ab-kolicare® causes changes in the microbiota which correlate with a reduction in crying time, „Journal of Pharma and Bio Sciences” 2017,  Vol. 8, No. 1, s. 281–288. Dostępny online: https://ijpbs.net/abstract.php?article=NTYzMA== [data dostępu: 9.05.2020].
3. J. Santas, Pediococcus pentosaceus cect 8330 and Bifidobacterium longum cect 7894 show a trend towards lowering infantile excessive crying syndrome in a pilot clinical trial, “International Journal of Pharma and Bio Sciences” 2015, Vol. 6, No. 2, s. 458-466.
3. A. Rurarz, K. Ratajczak, W. Feleszko, Kolki niemowlęce, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2016, t. 12, nr 4, s. 413–418.