Pojawienie się na świecie dziecka to ogromna radość dla rodziny. Świeżo upieczeni rodzice pełni są entuzjazmu i cieszą się z nowej roli, jednak bez względu na to czy zostali rodzicami po raz pierwszy, czy po raz kolejny towarzyszą im te same problemy i dylematy. Każde dziecko jest inne, wymaga indywidualnego podejścia, cierpliwości i troski dopasowanej do jego potrzeb. Warto też podkreślić, że narodziny dziecka są ogromną zmianą w życiu – masz prawo czuć się niepewnie, zadawać pytania i poszukiwać odpowiedzi u profesjonalistów, w końcu chodzi o dobro Twojego dziecka, niestety kreowany w mediach obraz „cukierkowego rodzicielstwa” nie pomaga w budowaniu pewności siebie w nowej roli i przekonania, że każdy problem można pokonać.

 

Nieprzespane noce, wieczny niedobór snu

Popularne wśród rodziny, znajomych i przyjaciół powiedzenie „wyśpij się na zapas”, które często kierowane jest w stronę pary spodziewającej się dziecka niestety nie jest prawdziwe, a w dodatku może być przyczyną frustracji rodziców.
Zdrowy, odpowiednio długi, nieprzerwany sen jest bardzo ważny dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. W badaniach przeprowadzonych na modelach zwierzęcych wielokrotnie udowodniono, że sen wpływa na zdolności regeneracyjne organizmu,

Jak zapewnić sobie przespane noce będąc świeżo upieczonym rodzicem?

Na pewno dobrze jest się przygotować psychicznie na to, że pierwsze tygodnie życia dziecka mogą wymagać od rodziców zwiększonej aktywności, również nocą – niemowlęta potrzebują czasu do wypracowania rutyny, która pozwoli im odróżniać dzień od nocy i efektywnie zasypiać. Dodatkowo na jakość snu dziecka, a co za tym idzie rodziców, negatywnie wpływa narażenie na wiele bodźców, pediatrzy sugerują, że przebodźcowanie może wywoływać lub nasilać epizody kolki noworodkowej.

 

Aby ułatwić sobie ten czas staraj się pilnować harmonogramu codziennych czynności związanych z pielęgnacją dziecka. Pilnuj by kąpiel, wieczorne karmienie i wyciszające aktywności np. śpiewanie kołysanek zawsze odbywały się o podobnej porze.

Ograniczaj bodźce, które mogą wpływać na dziecko. Wieczorem przygaś światło, zrezygnuj z głośnej muzyki i odwiedzin gości. Czas po karmieniu przeznacz na wyciszenie – czytanie, masaż czy śpiewanie kołysanek.

Jeśli dziecko śpi w innym pokoju, możesz rozważyć zakupienie kosza Mojżesza lub dostawki do łóżka. Dzięki niej możesz ograniczyć wstawanie do dziecka nocą, jednocześnie zapewniając mu własna przestrzeń do spania i bezpieczeństwo.

Kolka niemowlęca – jak poradzić sobie z nieutulonym płaczem?

Kolka niemowlęca to zespół objawów, który dotyczy dużej części niemowląt. Pomimo tego, że problem jest powszechny i znany pediatrom od lat, specjaliści nadal nie mają pewności co do przyczyny jej występowania. Nagłego, nieutulonyo płacz tłumaczony jest m.in. niedojrzałością układu pokarmowego, napięciem oraz obniżeniem nastroju matki i bliskich i przebodźcowniem.

Jak rozpoznać kolkę? Charakteryzuje ją silny płacz, powiększenie obwodu brzucha oraz przybieranie charakterystycznej pozycji z podkurczonymi nóżkami. Niektóre dzieci mogą ulewać podczas ataku, z tego powodu pod żadnym pozorem nie należy pozostawiać dziecka samego „do wypłakania się” – grozi to zachłyśnięciem.

 

Kolka nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, zwykle mija samoistnie około 5 miesiąca życia dziecka, nie można jej jednak lekceważyć ponieważ źle wpływa na budowanie relacji z dzieckiem i na samopoczucie rodziców (może przyczynić się do wystąpienia stanów obniżonego nastroju u nasilać tzw. baby blues).

Aby złagodzić dyskomfort jaki doczuwa dziecko w czasie płaczu staraj się ułatwić mu oddawanie gazów nagromadzonych w jelitach. Pomocne będą wszystkie działania, które mogą sprawić, że mięśnie się rozluźnią, a dziecko uspokoi – ciepłe okłady, kołysanie, biały szum i przytulanie. Jeśli wymienione metody nie działają rozważ podanie preparatu zmniejszającego napięcie powierzchniowe gazów.

Zapobieganie kolce

Aby zapobiegać kolce niemowlęcej zadbaj o prawidłową mikrobiotę jelit. W badaniach naukowych wykazano bezpośredni związek między rodzajem bakterii obecnych w jelitach dzieci, a długością czasu trwania płaczu w ciągu dnia. Preparaty probiotyczne są łatwe do podania i nie powodują zwiększenia irytacji dziecka. Ta metoda wymaga jednak regularności.

Podsumowanie

Bez względu na rodzaj pytań jakie sobie zadajesz i dylematów z jakimi się mierzysz zawsze warto skonsultować swoje wątpliwości ze specjalistą. W pierwszych tygodniach życia dziecka możesz polegać na położnej, a później na radach pediatrów. Nie bój się pytać i pamiętaj, że warto ufać jedynie metodom, które zostały przebadane, są oparte na dowodach naukowych i masz pewność co do ich bezpieczeństwa.

Piśmiennictwo:
1. A. Bobin-Begue, Rhythms in early development, „Early Interaction and Developmental Psychopathology” Vol. I: Infancy, s. 55-86.
2. A. Rurarz, K. Ratajczak, W. Feleszko, Kolki niemowlęce, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2016, t. 12, nr 4, s. 413–418.
3. J. Wendorff, K. Połatyńska, Lęki nocne u dzieci, „Pediatria po dyplomie” 2012, t. 16, nr 3, s. 40–44.