Rola bakterii probiotycznych w kolce u niemowląt

Probiotyki w służbie Twojemu dziecku Bifidobacterium longum CECT 7894 oraz Pediococcus pentosaceus CECT 8330 jako wsparcie w łagodzeniu płaczu niemowląt. Wybieraj metody oparte na badaniach naukowych

Ulga już od pierwszego dnia

Kolka niemowlęca jest jednym z najczęściej występujących przypadłości, z jakimi borykają się młodzi rodzice. Dziecko w czasie kolki przyjmuje charakterystyczną pozycję z podkurczonymi nogami, w czasie kolki odczuwa silny niepokój i dyskomfort w obrębie brzucha. Kolka niemowlęca nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla dziecka, ale jeżeli wystąpi należy zareagować, a najlepiej nie dopuszczać do jej wystąpienia. Jedną z najlepiej przebadanych metod jest uzupełnianie mikrobioty jelit dziecka o szczepy dobroczynnych bakterii probiotycznych, np. Bifidobacterium longum CECT 7894 oraz Pediococcus pentosaceus CECT 8330.

Probiotyki w służbie Twojemu dziecku

Dobroczynny wpływ bakterii probiotycznych na organizm człowieka znany jest od dawna. Już w starożytności medycy przejawiali zainteresowanie produktami probiotycznymi. W toku wielu współczesnych badań naukowych, np. dotyczących bakterii bytujących w jelitach, jamie ustnej czy na skórze, udowodniono, że zaburzenia mikrobioty mogą przyczyniać się do występowania przypadłości obniżających  komfort.

Nagromadzenie gazów jelitowych, jest według jednej z najpopularniejszych wśród pediatrów teorii przyczyną występowania kolek niemowlęcych.

W przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że podawanie bakterie szczepów Bifidobacterium longum CECT 7894 oraz Pediococcus pentosaceus CECT zmniejszyło czas trwania epizodu płaczu u niemowląt. W badaniu naukowym udział wzięły dwie grupy dzieci (kontrolna i badawcza). Potwierdzono, że dzieci przyjmujące preparat probiotyczny przez 14 dni płaczą w ciągu dnia krócej niż dzieci, którym podawano placebo

Bifidobacterium longum i Pediococcus pentosaceus wytwarzają niemal wyłącznie kwas mlekowy bez produktów ubocznych np. gazów. Nie przyczyniają się do powstawania gazów i wzdęć u dziecka.– podczas 14-dniowego badania wykazano skrócenie czasu trwania codziennego płaczu o 67%. Jednocześnie probiotyki są dobrze tolerowane i nie wykazują żadnych działań, które wpływają negatywnie na zdrowie bądź zachowanie dziecka.

Ulga już od pierwszego dnia

Podanie probiotyku nie pomoże dziecku w momencie, kiedy kolka już się rozpoczęła i dziecko odczuwa wzdęcie i dyskomfort w okolicy brzucha. W takim wypadku zaleca się łagodzenie objawów kolki. Można:

  • Tulić dziecko do siebie, jego brzuch opierając na swoim brzuchu.
  • Próbować uspokoić niemowlę jednostajnymi dźwiękami o niskim natężeniu, np. białym szumem.
  • Przykładać ciepły okład – w tej roli świetnie sprawdzi się przeprasowana żelazkiem pielucha lub okład z apteki, który aktywuje się po złamaniu znajdującej się wewnątrz płynu blaszki.

Probiotyki traktuj profilaktycznie. Aby zapobiegać kolkom, podawaj je regularnie przed, po lub w trakcie posiłku. Preparaty zawierające dobroczynne szczepy bakterii są pomocne w znoszeniu objawów kolki niemowlęcej zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i u tych, które są odżywiane mlekiem modyfikowanym.

Dzięki wygodnej formie podania, niewielkiej ilości płynu do połknięcia oraz możliwości wymieszania porcji preparatu z mlekiem bądź wodą niemowlęta bardzo dobrze je tolerują, a samo podanie preparatu nie zaostrza złości i niepokoju dziecka.

Piśmiennictwo:
1. Tintore, G. Colome, J. Santas , J. Espadaler, Gut Microbiota Dysbiosis and Role of Probiotics in Infant Colic, „Archives of Clinical Microbiology” 2017, Vol. 8, No. 4.
2. L.B.J. Lucassen, W.J.J. Assendelft, J.W. Gubbels, J.T.M. van Eijk, W.J. van Geldrop, A. Knuistingh Neven, Effectiveness of treatments for infantile colic: a systematic review, „British Medical Journal” 1998, Vol. 316, s. 339–342.
3. Mikrobiologia lekarska, red. nauk. P. B. Heczko, M. Wróblewska, A. Pietrzyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
4. J.  Santas, Pediococcus pentosaceus cect 8330 and Bifidobacterium longum cect 7894 show a trend towards lowering infantile excessive crying syndrome in a pilot clinical trial, “International Journal of Pharma and Bio Sciences” 2015, Vol. 6, No. 2, s. 458-466.