Każdy rodzic małego dziecka wie, jak rozpoznać kolkę. To dolegliwość, która ma kilka charakterystycznych objawów. Pojawia się w pierwszych tygodniach życia, wywołuje skurcze jelit oraz silny dyskomfort małego brzuszka i występuje zwykle wieczorem. Dlaczego objawy kolki nasilają się o tej porze dnia? Specjaliści mają na to kilka teorii.

Jakie są przyczyny kolki?

Kolka to typowa dolegliwość okresy niemowlęcego. Dotyka zwykle dzieci w wieku od 1 do 3 miesięcy. Chociaż przyczyny kolki nie są do końca poznane, to jednak przypuszcza się, że dyskomfort odczuwany przez niemowlę w czasie kolki wywołany jest dopiero różnicującą się florą bakteryjną jelit maluszka.

Inne przyczyny specjaliści upatrują np. w nietolerancji laktozy, która znajduje się w mleku mamy i mleku modyfikowanym, czyli w dwóch podstawowych produktach spożywanych przez niemowlęta. Nietolerancja laktozy może powodować gazy i skurcze jelit, na szczęście mija wraz z wiekiem, podobnie jak mija niedojrzałość układu pokarmowego.

przyczyny kolki u niemowląt

Czy zmęczenie może prowokować kolkę?

Wszystkie wymienione przed chwilą przyczyny kolki tłumaczą jej objawy: dyskomfort brzuszka, gazy i bolesne skurcze jelit. A co z innym charakterystycznym objawem, jakim jest wieczorna pora kolki?

Wieloletnie badania znalazły na to odpowiedź: wśród przyczyn kolki niemowlęcej często wymienia się zmęczenie i nadmiar bodźców, które docierają do dziecka w ciągu całego dnia, a są przez nie odreagowywane wieczorem.

Dla osoby dorosłej aktywny dzień nie byłby problemem, jednak dla niemowlęcia, którego układ nerwowy dopiero się rozwija i kształtuje, nagromadzenie wrażeń i nowych doświadczeń może być powodem płaczu i nieprawidłowych reakcji układu pokarmowego. Obciążony układ nerwowy po prostu nie daje sobie rady, a ponieważ jest połączony niewidzialną osią z mózgiem – odreagowuje dolegliwościami związanymi z brzuszkiem.

Jak zapobiec wieczornym objawom kolki?

Warto pamiętać, że przyczyna kolki jest złożona i nigdy nie wywołuje jej jeden powód. Dlatego gdy nasze maleństwo zaczyna odczuwać wieczorny dyskomfort, płacze, pręży się i podkurcza nóżki, trzeba skonsultować te dolegliwości z lekarzem. Jeśli uzna, że dziecko ma kolki, zleci podawanie probiotyków, które uzupełniają florę bakteryjną w jelitach dziecka.

To jednak nie wszystkie sposoby na usunięcie przykrych objawów kolki niemowlęcej. Oprócz probiotyków warto wypróbować noszenie i tulenie dziecka – ciepło mamy, jej zapach łagodzi każdy płacz, uspokaja i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli dodamy do tego bujanie w ramionach i lekkie kołysanie, które uspokaja, bo przypomina noworodkowi szczęśliwy czas przed narodzinami, spędzony w brzuchu mamy, możemy liczyć na to, że skutecznie złagodzimy nieprzyjemne doznania związane ze skurczami jelit.

jak pomóc z kolką u niemowlaka

Doskonałym sposobem na kolkę niemowlęcą jest też masaż brzuszka – delikatne, okrężne ruchy uwalniają gazy nagromadzone w jelitach malca i zmniejszają jego dyskomfort.

Wielu rodziców twierdzi, że skuteczną metodą są ciepłe okłady na brzuszek łagodzące skurcze. I wreszcie – pamiętając o tym, że kolka nasila się wieczorem, warto zadbać o zapewnienie dziecku spokoju i relaksu po całym dniu pełnym wrażeń. Czas przed wieczorną kąpielą i karmieniem malec powinien spędzić na spokojnej zabawie, przytulaniu do mamy. Dobrze, jeśli w pokoju będzie panowała względna cisza, telewizor będzie wyłączony, a światło – przygaszone. Takie warunki zapewnią dziecku nie tylko wyciszenie zmniejszające ryzyko kolki, ale i ułatwią mu zasypianie.